:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL ::
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu :: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » KF,UKF,UHF,VHF,SHF,EHF...... » Anteny Bazowe » Antena nisko budżetowa 5-cio pasmowa
Antena nisko budżetowa 5-cio pasmowa
Autor Wiadomość
bax 
Forumowy "Siejuch"

Imię: piotr
Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 3 Grudzień 2014, 08:37   Antena nisko budżetowa 5-cio pasmowa

Witam Kolegów
cieszę się, że nasze forum poszerza swoje horyzonty o szersze pojecie pracy w eterze.
Jeszcze bardziej cieszy fakt, że wielu Kolegów postanawia zrobić krok na przód i podchodzi do egzaminów i zasila szeregi krótkofalowców. Gratulacje Koledzy i Koleżanki.

Niestety przejście na wyższy poziom radiowego bytu, wiąże się z bardziej skomplikowanymi systemami antenowymi. Mylącym jest powiedzenie, że z widelca się nada - bo aby osiągnąć wyniki - trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt i osprzęt a przede wszystkim - odpowiednią antenę.
Niestety musimy sobie zdać sprawę z naszych ograniczeń jeśli mieszkamy w mieście i okaże się, że warunki jakie posiadamy ograniczają nas w sposób znaczny i wtedy może przyjść chwila zwątpienia i myślę, ze to dobrze iż powstał ten dział , bo dzieląc się swoimi doświadczeniami w tej materii nie będziemy musieli wyważać już otwartych drzwi i ewentualnie zaadaptować coś na swoje potrzeby i możliwości antenowe.

Jako pierwszą taka antenę proponuje kolegom twór o nazwie :CobWebb.
Przeszukując zasoby internetu znajdziecie Koledzy wiele rozwiązań tej anteny, można kupić ją jako gotowy zestaw ale tez można małymi nakładami pokusić się o jej samodzielne wykonanie. Antena ma swoje zalety ale też nie wolna jest od wad. Jest antena kompromisową, bardzo wąsko stroi i musimy wybrać co chcemy by nam obsługiwała , albo:
CW
albo Emisje cyfrowe(JT65, PSK, RTTY)
lub Fonia USB.
Niestety nie da się jej zmusić do pracy wszystkimi rodzajami emisji w zakresie obsługiwanych pasm czyli 20m/17m/15m/12m/10m .
Tak więc zapraszam do zapoznania się z ta anteną , może komuś tak jak mi przypadnie do gustu , spełni wymagania i znajdzie miejsce w ogrodzie lub na ograniczonej przestrzeni dachowej.

http://test.g0mtd.co.uk/CB1.pdf

Jeśli zainteresuje któregoś z Kolegów, służę ewentualna pomocą i radą w jej wykonaniu, gdyż sam jestem obecnie w trakcie jej testowania. Moja sporządzona jest na podstawie powyższego odnośnika.

Pozdrawiam Piotr i do usłyszenia na falach eteru

Almighty 
Forumowy "Siejuch"

Imię: Wojciech
Znak: COMMSTA 999
Wysłany: 4 Grudzień 2014, 13:38   Re: Antena nisko budżetowa 5-cio pasmowa

bax napisał/a:
gdyż sam jestem obecnie w trakcie jej testowania. Moja sporządzona jest na podstawie powyższego odnośnika.

I jak ten dipolowy "pięciopak" lata, masz już jakieś pierwsze wrażenia | sukcesy | uwagi. Piotrek, na jakich częstotliwościach właściwie pracujesz i w jakich emisjach?

PS Antenę robiłeś sam (od razu zdjęcia poproszę), czy kupiłeś gotowca do samodzielnego składania?

pzdr.

Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl

bax 
Forumowy "Siejuch"

Wysłany: 7 Styczeń 2015, 21:18   

Wojtek
Antenę zrobiłem sam, efekt końcowy wygląda na daszku tak, ze względów pogodowych jestem skazany na pewien kompromis i końcowym jej dostrojeniem muszę poczekać do wiosny.
Obecne pomiary tez w załączniku.
Jeśli chodzi o efekty w logu są widoczne, na europie wymiata, ale zaliczenie Japonii czy USA, nie stanowi problemu - służy ona mi wyłącznie do emisji cyfrowych jako uzupełnienie mojej Delty (83mb drutu zawieszone w studni) tez własnego wykonania, ale ona zabezpiecza mi łączności na SSB.

[ Dodano: 7 Styczeń 2015, 21:22 ]
dodatkowo muszę dodać kolejna odpowiedź bo nie zmieścił się pomiar na 20m.
A że walczę samotnie to troszkę dłużej mi schodzi ale rekompensują mi osiągane wyniki a o to w tym wszystkim chyba chodzi.
Oczywiście jeśli ktoś będzie zainteresowany służę nabytym doświadczeniem w jej wykonaniu, ale nie w celach komercyjnych tylko na zasadzie wymiany doświadczeń i wspólnego realizowania hobby
pozdrawiam piotr

20m.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 146 raz(y) 48,13 KB

17m.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 121 raz(y) 38,13 KB

15m.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 121 raz(y) 38,46 KB

12m.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 135 raz(y) 40,09 KB

10m.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 131 raz(y) 45,24 KB

mój cob.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 139 raz(y) 139,43 KB

Almighty 
Forumowy "Siejuch"

Imię: Wojciech
Znak: COMMSTA 999
Wysłany: 7 Styczeń 2015, 21:57   

Bardzo ładnie stroi ale strasznie wąsko, coś za coś. Na pewno też lepiej zadziała też niż 1/4 vertical na każde pasmo.

PS Ptaki nie siadają na antenie? :-)

pzdr.

Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl

bax 
Forumowy "Siejuch"

Wysłany: 7 Styczeń 2015, 22:02   

Wojtek
nie wiem czemu ale nie siadają, może je lekko mrowi w łapki to ją omijają i wolą siadać na kominach :)
Tak wąsko i to jet ten kompromis - ale to jej zaleta i co dla mnie najważniejsze nie potrzebuje uziomu.
pozdrawiam

:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » KF,UKF,UHF,VHF,SHF,EHF...... » Anteny Bazowe » Antena nisko budżetowa 5-cio pasmowa