:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL ::
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
 Ogłoszenie 
Informacja:
W związku z małą aktywnością forum myślę że czas się pożegnać...
W nocy 20/21 maj 2018r forum zostanie wyłączone.
Proszę zatem o skopiowanie wszelkich dla Was istotnych danych.
Niestety nie ma możliwości przekazania całości forum we władanie komuś innemu, ale jeżeli znajdą się chętni do stworzenia nowego, aktualnego forum to umożliwię użytkowanie domen aktualnie podpiętych pod te forum.
Dziękuję wszystkim za czasy świetności forum, za wspomnienia, za chwile miłe i mniej miłe też. Do usłyszenia!

Odpowiedz do tematu :: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » KF,UKF,UHF,VHF,SHF,EHF...... » Anteny-konstrukcje własne » 3el. turystyczna Yagi-Uda 144-146MHz
3el. turystyczna Yagi-Uda 144-146MHz
Autor Wiadomość
hans 
Stały bywalec


Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 130
Skąd: Prusice
  Wysłany: 2 Grudzień 2014, 19:39   3el. turystyczna Yagi-Uda 144-146MHz

Znając Wasze zamiłowanie do pracy terenowej zaproponuję takową antenę, którą śmiało można podłączyć w terenie do ręczniaka, zamiast dookólnego "mysiego ogonka" zatrzymując się gdzieś na chwilę dłużej. Ideą była łatwość transportu, niewielka masa, szybkość montażu vs zysk anteny. Dobra, do rzeczy:

Poniższy schemat anteny przedstawia ostateczne wymiary po zestrojeniu. Pierwotne wymiary wziąłem gdzieś z internetowych zasobów, jednak tak wykonana antena wykazywała niezbyt ostry rezonans (i z dość wysokim SWR ~ 2) w okolicach 135 MHz.
Do zbudowania anteny potrzebne będą:
- rura plastikowa od ciepłej wody 3/8 cala,
- dwie zaślepki tejże rury,
- uchwyt mocujący rurę 3/8 do ściany,
- 3 szt prętów aluminiowych fi = 5mm i długości 1m,
- 1 szt rurki aluminiowej fi zewn = 6mm, długość 12cm,
- 1 wałek tekstolitowy fi = 8mm i długości 6cm
- 2 nakrętki M5,
- rękojeść wałka malarskiego,
- 1 wałek drewniany (u mnie bukowy) o średnicy dopasowanej dość ciasno do wewnętrznej średnicy plastikowej rury 3/8 cala, długości ok 10cm,
- 3 gwoździe 1,5x40 mm,
- 3 rurki termokurczliwe w różnych kolorach - odcinki ok. 20cm, średnica powyżej 8mm (jeśli pamiętam to w typoszeregu jest 9,2 albo 9,6),
- 2 opaski zaciskowe (zip),
- 2 klamerki od firanek
- 2 oczka samochodowej instalacji elektrycznej,
- przewód antenowy długość uzależniona od potrzeb,
- wtyk do radia uzależniony od potrzeb,
oraz średnio zaopatrzony w podstawowe narzędzia warsztacik majsterkowicza.

Rozpoczynamy od zmontowania bomu anteny. W tym celu odcinamy odcinek plastikowej rury długości 500mm. W odległościach 15mm od obydwu krawędzi wiercimy współpłaszcyznowo dwa otwory 6mm (pod zamocowanie reflektora i direktora), a w odległości 185mm współpłaszczyznowo z poprzednimi otwór 8mm (pod radiator). Drewniany wałek tniemy na 3 równe części (wymiary nie są krytyczne). W powierzchniach bocznych 2 z nich wiercimy otwory 6mm, w jednym 8mm, natomiast w środku podstawy otwór 1,5mm. Wałek tekstolitowy wiercimy wzdłuż wietrłem 4,2mm i gwnintujemy wewnętrznie M5. Rurkę aluminiową tniemy na dwa odcinki po 60mm, gwintujemy wewnątrz M5. W środku powierzchni bocznej rurki tekstolitowej i dwóch aluminiowych wiercimy na przestrzał otwory 1,5mm.

Składanie rozpoczynamy od zamocowania wspornika radiatora. W tym celu wciskamy drewniany walec (z wywierconym otworem 8mm) do wewnątrz rury bomu, tak aby pokryły się otwory 8mm. Następnie w ten otwór wciskamy tekstolitową tuleję, aż do poktrycia się otworów 1,5mm. Za pomocą długiej pencety wciskamy do otworu 1,5mm gwóźdź i zabezpieczamy go przed wypadnięciem klejem (np. cyjanoakrylowym - "kropelkopodobnym"). Montaż pokazuje poniższy schematyczny rysunek złożeniowy:

Tak samo mocujemy wsporniki direktora i reflektora. Na wystające końcówki wsporników nasuwamy odcinki rurek termokurczliwych (kolorystycznie - direktor, radiator, reflektor) i obkurczamy je.
W ten sposób wykonaliśmy główny element anteny i ponad 70% pracy. Teraz wykonujemy szybkie obliczenia: Długość direktora podzielić przez 2, odjąć 30mm (wspornik), dodać 15mm (gwint) i tniemy z aluminiowego pręta 2 takie odcinki. Tak samo z pozostałymi. Pręty będącymi połówkami direktora i reflektora gwintujemu M5 na odcinku 15mm, pręty radiatora na odcinku 20mm (dodatkowe 5mm na nakrętkę). Na prętach obkurczamy rurki termokurczliwe w odpowiednich kolorach. Na gwinty prętów radiatora nakręcamy do oporu nakrętki. Na zdjęciu powyżej - pręty po lewej stronie: czarne - reflektor, czerwone - radiator, żółte - direktor.

Skoro już jesteśmy przy zdjęciu, to po prawej stronie widać wspornik anteny. Wykonany jest z takiej samej rurki co bom anteny. W górnej części zamocowałem uchwyt ścienny rurki (zamocowany na kołek rozporowy wciśnięty do rury). W dolnej części rura osadzona jest w rękojeści wałka malarskiego. Z rękojeści usunąłem wygięty pręt na którym osadza się wałek, otwór po pręcie rozwierciłem do średnicy zewnętrznej rury 3/8". Rurę wcisnąłem do rękojeści na głębokość 5-6cm i skręciłem blachowkrętem. W dwóch miejscach rury (u góry i u dołu) plastikowymi opaskami umocowałem dwie żabki do firanek, spiłowując im uprzednio ząbki.

Pozostaje już tylko wykonać przewód antenowy, który zarabiamy z jednego końca wtykiem (SMA, BNC - odpowiednim do radia), a z drugiego rozdzielamy żyłę gorącą i oplot i zarabiamy "oczkami" elektrycznymi zaciskając i lutując.

Montaż anteny.

Zaczynamy od wkręcenia ramion radiatora w tuleję tekstolitową, ale tu uwaga - ramionami przykręcamy przewód antenowy - zobaczycie to na zdjęciach. Potem wkręcamy ramiona direktora i reflektora. Wciskamy bom anteny we wspornik i antena gotowa - czas montażu niespełna 2 minuty. Wspornik antenowy zakończony uchwytem wałka malarskiego w naturalny sposób współpracuje z kijem malarskim jako masztem antenowym :!:


Antena w stanie marszowym.
Po zdjęciu przewodu antenowego
Złożona
Na stanowisku


Kończąc, na 5 fotografiach pokażę mocowanie przewodu antenowego do ramion radiatora oraz mocowanie anteny i przewodu antenowego do wspornika:

 
 
Almighty 
Forumowy "Siejuch"Imię: Wojciech
Województwo: zachodniopomorskie
Znak: COMMSTA 999
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 478
Skąd: Szczecin Radio
Wysłany: 2 Grudzień 2014, 21:04   Re: 3el. turystyczna Yagi-Uda 144-146MHzPanie, koronkowa robota! :-)

Bardzo fajnie pomyślane, ale to też trzeba mieć zdolności manualne. Inna rzecz, że taką antenę to chowasz w kieszeń i idziesz w pole. I jeszcze zasilanie bezpośrednie - czyli to, co tygrysy lubią najbardziej.

Widzę, że reflektor jest blisko dipola (~0.09λ), natomiast director dosyć daleko (~ λ/4) - masz gdzieś (na papierze | głowie) wartości impedancji dla tej anteny?

PS Używasz jej tylko w polaryzacji pionowej, czy w poziomej też?

pzdr.
_________________

Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick


http://www.szczecin-radio.pl

 
 
hans 
Stały bywalec


Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 130
Skąd: Prusice
Wysłany: 2 Grudzień 2014, 21:27   

Wszystko mam , ale nie wszystko na raz :) Może nie bezpośrednio wartości impedancji, ale SWR - przeliczysz sobie.

Odnośnie polaryzacji. Jak pisałem antena jest dedykowana jako turystyczna - właśnie wsadzić w kieszeń i na wycieczkę - jako "zamiast" anteny fabrycznej radia ręcznego. Radia ręczne mają tą cechę, że pracują w modulacji FM-owej, a powszechnie przyjeło się "na 2metrach w FMach" pracować w polaryzacji pionowej (USB w poziomej).

pozdrowienia
hans
 
 
bax 
Forumowy "Siejuch"


Imię: piotr
Województwo: zachodniopomorskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 778
Skąd: Szczecin-Niebuszewo
Wysłany: 2 Grudzień 2014, 21:30   

Hans
1. a z czego wynika taka a nie inna forma ułożenia fidera w punkcie zasilania - bo tak niby przypadkiem ale zwróciełś na to szczególna uwagę, albo się mylę?!
2. podobnie jak Wojtek pozwolę się spytać , czy posiadasz jakieś ewentualne pomiary do ewentualnego zapoznania
3. ponownie jak Wojtek spytam , czy jest jakaś znacząca różnica w jej pracy w zależności od polaryzacji ? stwierdzona na podstawie realnego jej wykorzystania w terenie.
pozdrawiam piotr
_________________
"Scio me nihil scire"
 
 
 
hans 
Stały bywalec


Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 130
Skąd: Prusice
Wysłany: 2 Grudzień 2014, 22:02   

Odpowiadam :)

1. Najprościej sprawę ujmując - z eksperymentów i pomiarów. Co mianowicie wylazło "przy okazji": przyłączenie przewodu antenowego tak jak na zdjęciach i puszczenie go pionowo w dół wzdłuż radiatora (a nie daj Boże, przyłapanie go zipami (trytkami) do radiatora) powoduje indukowanie się prądu w.cz. w ekranie przewodu, co przekłada się na gwałtowny wzrost SWR (jeśli weźmiesz pod uwagę co to jest SWR, to sprawa będzie oczywista). Mówiąc najbardziej obrazowo - z fiderem trzeba "uciekać" jak najszybciej od anteny, a najszybciej jest pod kątem prostym.

2. Posiadam trzy różne pomiary trzech różnych parametrów anteny, możemy umówić się tak, że jutro pdrzucę pierwszą grupę pomiarów, pojutrze drugą, a za 3 dni trzecią - ostatnią? Nazbierało mi się ostatnio trochę zajęć i z czasem się nie wyrabiam :/

3. Z tego co mi wiadomo, to antena nigdy nie pracowała w polaryzacji poziomej. Kolega dla którego zrobiłem tą antenę nie miał warunków technicznych do pracy 2m SSB. Natomiast ja wiedząc, że on takich warunków nie ma, nie sprawdzałem tego.

hans
 
 
Almighty 
Forumowy "Siejuch"Imię: Wojciech
Województwo: zachodniopomorskie
Znak: COMMSTA 999
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 478
Skąd: Szczecin Radio
Wysłany: 3 Grudzień 2014, 08:44   

hans napisał/a:
powoduje indukowanie się prądu w.cz. w ekranie przewodu


Ja to stosuje do anten bazowych & dipoli symetryzator prądowy (taka cewka powietrzna) w postaci kilku zwojów z przewodu zasilającego (ang. choke baloon 1:1). Prąd współbieżny po zewn. stronie ekranu widać na analizatorze jak na dłoni. Pojawia się zazwyczaj w okolicy jakiejś jednej konkretnej częstotliwości i jest reprezentowany przez kilka - kilkanaście omów składowej urojonej (np. jX = 8Ω). Po zrobieniu kilku zwojów zaraz przy antenie problem znika, antena wraca do rezonansu.

W aucie tego zrobić się nie da, niestety.

PS Czekam z niecierpliwością na te wyniki :mrgreen:

pzdr.
_________________

Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick


http://www.szczecin-radio.pl

 
 
hans 
Stały bywalec


Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 130
Skąd: Prusice
Wysłany: 3 Grudzień 2014, 08:54   

No OK. "Słowo się rzekło, kobyłka u płota". Pierwszy parametr -

Pomiar masy anteny:Bez przewodu antenowegoZ 6m przewodem antenowym.
 
 
Almighty 
Forumowy "Siejuch"Imię: Wojciech
Województwo: zachodniopomorskie
Znak: COMMSTA 999
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 478
Skąd: Szczecin Radio
Wysłany: 3 Grudzień 2014, 21:03   Masa całej anteny bardzo mała; u mnie sam tylko promiennik λ/3 waży 985g :mrgreen:

pzdr.
_________________

Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick


http://www.szczecin-radio.pl

Ostatnio zmieniony przez Almighty 3 Grudzień 2014, 21:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hans 
Stały bywalec


Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 130
Skąd: Prusice
Wysłany: 4 Grudzień 2014, 07:35   

Mała masa, bo wykonanie "turystyczne". Wystarczy poruszyć temat dowolnej anteny wśród kolegów z dyplomu SOTA, a przekonasz się co jest głównym parametrem anteny - "ile ona waży" :) Dobra jedziemy teraz z tym co Was interesowało:

Pomiary SWR
Za długie elementy...Jeszcze na szlifierkęI tak zostaje !

hans
 
 
Almighty 
Forumowy "Siejuch"Imię: Wojciech
Województwo: zachodniopomorskie
Znak: COMMSTA 999
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 478
Skąd: Szczecin Radio
Wysłany: 4 Grudzień 2014, 13:23   

hans napisał/a:
I tak zostaje !


Bardzo ładnie się to zestroiło, przy tak bliskiej odległości od pierwszego elementu pasożytniczego. No, częstotliwość 145MHz to zaleta w postaci małych wymiarów anteny. Spore pole do popisu, ale też i ograniczenia - zgaduję, że nie porozmawiasz na tej antence z światem czy Europą tak łatwo jak na 10m?

pzdr.
_________________

Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick


http://www.szczecin-radio.pl

 
 
hans 
Stały bywalec


Województwo: dolnośląskie
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 130
Skąd: Prusice
Wysłany: 4 Grudzień 2014, 14:11   

Pogadasz, jak bardzo będziesz chciał, a dorobisz bliźniaka na 70cm :)

hans

[ Dodano: 5 Grudzień 2014, 07:31 ]
Trzeci i ostatni z mierzonych parametrów:

Pomiary długości elementów:Zaczynamy od reflektora


Radiator


DirektorPomiar długość wspornika antenyTo jeszcze dla porządku zmierzymy odległości elementów mierząć od reflektoraRadiator - 170mmDirektor - 470mm

I to by było na tyle.
hans
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » KF,UKF,UHF,VHF,SHF,EHF...... » Anteny-konstrukcje własne » 3el. turystyczna Yagi-Uda 144-146MHz


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane przez użytkowników.


:: Polecamy ::

:: Reklamy ::Dodaj swoją reklamę