:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL ::
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
 
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
 
 Ogłoszenie 
Informacja:
W związku z małą aktywnością forum myślę że czas się pożegnać...
W nocy 20/21 maj 2018r forum zostanie wyłączone.
Proszę zatem o skopiowanie wszelkich dla Was istotnych danych.
Niestety nie ma możliwości przekazania całości forum we władanie komuś innemu, ale jeżeli znajdą się chętni do stworzenia nowego, aktualnego forum to umożliwię użytkowanie domen aktualnie podpiętych pod te forum.
Dziękuję wszystkim za czasy świetności forum, za wspomnienia, za chwile miłe i mniej miłe też. Do usłyszenia!

Odpowiedz do tematu :: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » KF,UKF,UHF,VHF,SHF,EHF...... » Rodzaje Emisji Radiowych » EMISJE CYFROWE
EMISJE CYFROWE
Autor Wiadomość
bax 
Forumowy "Siejuch"


Imię: piotr
Województwo: zachodniopomorskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 778
Skąd: Szczecin-Niebuszewo
Wysłany: 23 Luty 2014, 18:49   EMISJE CYFROWE

AM (modulacja amplitudy) najbardziej popularna modulacja, stosowana w Polsce (i innych krajach też), obowiązuje na podstawowej czterdziestce, ponieważ praktycznie wszystkie radia CB mają ten rodzaj modulacji: mogą mieć też inne, ale zawsze mają AM (bywają i takie bez AM, jednak są to radiotelefony sprowadzane z krajów gdzie AM nie obowiązuje i są u nas rzadkością)

FM (modulacja częstotliwości) bardziej odporna na zakłócenia, lecz o nieco mniejszym zasięgu od AM dobra do łączności ze stacjami, które mają w miarę silny sygnał wówczas często jakość łączności jest lepsza niż AM, idealna do wszystkich łączności cyfrowych (pakiet-radio itp..) stosowana też we wszystkich pasmach pasma lotniczego.
Wszystkie służby profesjonalne, radiofonia programowa na UKF, fonia telewizji typu telefony bezprzewodowe i inne używające fal radiowych, Urządzenia łączności na pasmo inne niż CB, wszystkie one pracują w FM.

SSB (modulacja jednowstęgowa) o ile AM składa się z dwóch wstęg bocznych oraz fali nośnej o tyle SSB jest tylko jedną wstęgą boczną (USB — górną wstęgą, LSB — dolną wstęgą) z wytłumioną falą nośną, więc nadajnik pracuje tylko wtedy, gdy mówimy coś do mikrofonu. Jest to emisja o największym zasięgu, obowiązuje we wspomnianych wyżej łącznościach DX, (choć na AM/FM też są one możliwe), także na fali przyziemnej osiąga się wyraźnie większe zasięgi łączności ze względy na jej konieczne jest dokładne dostrojenie się do korespondenta, do czego służy specjalne pokrętło. Emisję tą posiadają bardziej rozbudowane radia CB.

RTTY - emisja asynchroniczna. Znaki nadawane są kolejno bez grupowania w bloki i bez dodatkowych informacji zarządzających transmisją bądź ułatwiających wykrycie błędów i przekłamań. Stosowanymi prędkościami w praktyce krótkofalarskiej są 45,45 bit/s i 50 bit/s. Stosowana jest modulacja AFSK, przy czym wartości space odpowiada częstotliwość 1275 Hz, a mark 1445 Hz, 1700 Hz lub 2125 Hz. Na falach krótkich stosowany jest odstęp 170 Hz, na UKF 850 Hz. Stacje komercyjne stosują 425 Hz. Częstotliwości pracy najczęściej 80-90 kHz od początku pasm.
Packet Radio - występują tu mechanizmy pozwalające na wykrycie i korektę przekłamań, a nadawane dane organizowane są w bloki, zwane pakietami, wyposażone w znaki nadawcy i adresata. Stosowany jest protokół AX.25. W zakresach krótkofalowych szybkość transmisji wynosi 300 bit/s, a na UKF 1200 bit/s, 9600 bit/s i wyżej.

SSTV - system telewizji wąskopasmowej.
FAX - system faksymile pozwala na transmisję obrazów nieruchomych.
ATV - telewizja amatorska. Najczęściej stosowana w paśmie 70 cm.
AMTOR - emisja pośrednia między RTTY a Packet Radio. Występują zabezpieczenia przed przekłamaniami oraz jest możliwe wywołanie selektywne. Transmisja synchroniczna.
PACTOR - łączy w sobie zalety emisji Packet Radio i AMTOR. Wykorzystywany do pracy na falach krótkich.

PSK31 - typ emisji może wypełnić lukę pomiędzy RTTY i emisjami bardziej zaawansowanymi technologicznie. W oparciu o ideę opracowaną przez SP9VRC, emisja PSK31 bazuje na tanich zestawach uruchomieni owych DSP oraz na oprogramowaniu public-domain, używając nowoczesnej techniki DSP do wprowadzenia prostego typu transmisji opartego na "żywym" QSO. Pasmo niezbędne dla PSK31 jest dużo węższe niż dla innych typów emisji cyfrowych, co oznacza, że PSK31 może pracować na dzisiejszych zatłoczonych pasmach z mniejszym poziomem sygnału. Bazową ideą PSK31 jest to, że kluczowanie jest dokonywane poprzez przesuw fazy częstotliwości nośnej zamiast poprzez kluczowanie częstotliwości. Pasmo jest porównywalne do prędkości transmisji zamiast do sumy odstępu częstotliwości kluczujących i prędkości transmisji. Z wybraną prędkością transmisji 31.25 zajmowane pasmo zmniejszyło się z 300-500Hz (dla innych emisji) do 31Hz. Poprzez użycie alfabetu podobnego do alfabetu Morse'a, z krótkimi kodami dla najczęściej używanych liter, prędkość nadawania tekstu w PSK31 dochodzi do 50 wpm. Poprzez użycie najwęższych możliwych filtrów odbiorczych i nadawczych, jakość PSK31, nawet bez korekcji błędów, jest z pewnością lepsza niż innych emisji. W przypadkach, gdy błędy występują bardziej grupowo niż przypadkowo, PSK31 może być przełączone w tryb użycia specjalnego kodu przy nadawaniu oraz odpowiedniego dekodera Viterbi'ego przy odbiorze. Do tego używane jest QPSK, z kluczowaniem 4-fazowym zamiast 2-fazowego, ale pasmo i prędkość transmisji tekstu pozostają bez zmian. Ceną płaconą za tą większą odporność na zakłócenia są zwiększone wymagania na stabilność częstotliwości oraz opóźnienie w dekoderze wynoszące ok. 640ms. Częstotliwości pracy 70 kHz od początku pasm oraz 28120 kHz.
1 838,15kHz
3 580,15 kHz
7 035,15 kHz
10 142,15 kHz
14 070,15 kHz
18 100,15 kHz
21 080,15 kHz
24 920,15 kHz
28 080,15 kHz

HELL - w 1929 roku niemiecki wynalazca dr Rudolf Hell skonstruował aparat do przesyłania tekstów na odległość wykorzystując zasadę transmisji treści obrazowej znaku. W aparacie Hella naciśnięcie klawisza powoduje wysłanie ciągu impulsów odpowiadających wyglądowi znaku. Nie były stosowane żadne impulsy synchronizujące. Odbierane znaki drukowane były na taśmie papierowej. Aparat tolerował różnice w szybkościach nadajników i odbiorników, efektem takiej różnicy jest pochylony tekst. Zasada działania wpływa również na to iż transmisja jest odporna na zakłócenia. Oko ludzkie jest w stanie prawidłowo odczytać nawet znacznie zniekształcony tekst. Każdy znak składa się z siedmiu linii po czternaście punktów. Analiza prowadzona była pionowo. Pojedynczy impuls miał długość 4,08 ms. Dawało to w efekcie transmisję 2,5 znaków na sekundę, co odpowiada dalekopisowi pracującemu z szybkością 25 bodów. Stosując tę emisję nie stosuje się przesuwu częstotliwości jak to jest przy pracy RTTY lub FAX. Kluczuje się bezpośrednio nośną. W tej chwili dzięki opracowanym programom można pracować tą emisją za pomocą komputera oraz modemu lub wykorzystują kartę dźwiękową. Z wielu programów takie możliwości ma IZ8BLY Hellschreiber. Częstotliwości pracy 3585, 14063, 28123 kHz.

MT63 - do przesyłania informacji są używane jednocześnie 64 zmodulowane tony. Przez to staje się bardzo odporna na chwilowe zakłócenia i zaniki. Częstotliwości pracy w okolicach 14110 kHz.

MFSK - emisja wielotonowa o szerokości pasma 316 Hz, szczególnie przydatna do łączności DX na falach krótkich. Częstotliwości pracy 1.838, 3.580, 7.037, 10.147, 14.080, 18.105, 21.080, 24.929, 28.080 MHz
_________________
"Scio me nihil scire"
 
 
 
JanC 
Stały bywalecImię: Jan
Województwo: śląskie
Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 204
Skąd: JO90JB
Wysłany: 23 Luty 2014, 19:36   

Emisja JT-65
_________________
Niewiedza jest błogosławieństwem, wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » KF,UKF,UHF,VHF,SHF,EHF...... » Rodzaje Emisji Radiowych » EMISJE CYFROWE


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane przez użytkowników.


:: Polecamy ::

:: Reklamy ::Dodaj swoją reklamę